CCTV Sistemi

CCTV Kamera Sistemi Nedir?

“Close Circuit Television” kısa adıyla CCTV, kapalı devre televizyon anlamına gelmektedir. CCTV kamera sistemi, kameraların görüntüleri bir ekrana aktarması şeklinde çalışmaktadır. CCTV kamere sistemleri, televizyon yayınlarından farklı olarak sadece belirlenen alanlardaki görüntüleri yayınlayabilmektedir.

cctv kamera sistemi
carrier

Teknolojinin ilerlemesi ile ekipmanların ve bu tarz güvenlik sistemlerinin ulaşılabilirliği de artmaktadır. Günümüzde güvenlik ve kontrol sağlamak amacıyla hayatımızın hemen hemen her noktasında CCTV kamera sistemleri kullanılmaktadır. Bu yazımızda da CCTV kamera sistemleri kullanım alanları, bu sistemin gerekliliği, çeşitleri ve işleyişi hakkında bilgiler vereceğiz.

CCTV Kamera Sistemi İşleyişi

CCTV Kamera sistemi, bir ya da birden fazla kameranın kablolar (ya da kablosuz) ile herhangi bir ekrana (televizyon, monitör vs.) bağlanması ile çalışmaktadır. Kamera ve ekran haricinde switch, kayıt cihazları, lens, mikrofonlar da bu güvenlik sisteminde kullanılabilmektedir. Bazı kameralarda mikrofon olmadığı için harici olarak mikrofon takılması gerekebilmektedir. Görüntü kaydının yanında ses kaydının olması da oldukça önemli bir güvenlik ihtiyacıdır. CCTV sisteminin kullanım amacına göre bu ekipmanlar tercih edilmektedir.

CCTV Kamera Sistemi Kullanım Alanları Nedir?

CCTV kamera sistemlerinin kullanım amacı kontrol ve güvenliktir. Kimi zaman bebeğinizi emanet ettiğiniz bakıcıyı kontrol etmek, kimi zaman müşterilerinizin iş yerinizde güvenli hissetmesini sağlamak, kimi zaman da işyerinizdeki çalışanları kontrol etmek için CCTV güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Elbette ki bu sistemin kullanım alanları bu örneklerle sınırlı değil. CCTV kamera sisteminin başlıca kullanım alanlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Özel konutlarda giriş kapısı, bahçe çevresi kontrolünü sağlama,
 • Yol, köprü, kavşak, önemli geçiş noktalarında trafiği kontrol etme ve kayıt altına alma,
 • Yöneticilerin fabrika, atölye ya da kalabalık çalışma ortamlarında işleyişi kontrol etmesi,
 • Kreş ya da evlerde bebek bakıcılarını izleme,
 • Toplu taşıma araçlarında hizmet kalitesini ve yolcu güvenliğini sağlamak amaçlı kullanma,
 • Stadyum ya da tiyatro, sinema gibi sahne sanatlarının yapıldığı kalabalık alanlarda güvenliği sağlama,
 • Yüzme havuzu, hayvanat bahçesi, lunapark gibi kalabalık ve kaza ihtimalinin yüksek olduğu bölgelerde güvenlik ve kontrol amaçlı kullanma,
 • Uzun süre boş kalan yazlık, dağ evi gibi dönemsel kullanılan konutların kontrol amaçlı izlenmesi,
 • Şehir merkezlerinde kalabalık cadde, çocuk parkı ya da meydanları izleme,
 • Gizli görüntü ve ses kaydı yapma.

Yukarıda belirttiğimiz CCTV kamera sistemi kullanım alanları sadece başlıca alanlardır. Bu amaç ve kullanımlar haricinde çok fazla yerde kullanılmaktadır. CCTV kameraların en önemli özelliği de hırsızlık, saldırı vb. eylemlerde bulunacak olan kötü niyetli kişileri caydırmaktadır. Bazı yerlerde sadece bu amaçla dahi kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca hukuki davalarda şüpheli kişi tespiti gibi kanıt görüntüleri de CCTV kameralar sayesinde elde edebilmekteyiz.

cctv kamera sistemi

CCTV Kamera Çeşitleri

CCTV kamera sistemleri güvenliğimizi sağlıyor; ancak kullanım amacına ve yerine göre farklı çeşitlerde kameralar kullanılması da önemli bir konu. CCTV sistemine neden ihtiyaç duyduğunuzu satış danışmanları ya da çalışacağınız firma ile paylaşmanız gerekmektedir. Böylece uygun bir kamera ile ekonomik ve sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Şu anda piyasada yer alan belli başlı CCTV kamera çeşitleri ise şu şekildedir;

 • Dome CCTV Kamera, iç mekan ve dar alanlar için kullanılır.
 • Bullet CCTV Kamera, uzun mesafe görüntü almayı sağlar.
 • C-Mount CCTV Kamera, kamera lensi çıkarılabilir. Kullanım alanına ve amaca göre farklı lensler takılabilir.
 • Yüksek Çözünürlüklü CCTV Kamera, HD kalitesinde görüntü almanızı sağlar. Zoom yapıldığında dahi görüntü bozulmaz. Bu nedenle banka, resmi kurum, askeriye gibi güvenliğin önemli olduğu alanlarda tercih edilir.
 • Kızılötesi/Gece Görüş CCTV Kamerası, karanlık ya da loş alanlarda net görüntü almayı sağlar.
 • Gündüz-Gece CCTV Kamerası, ışığın durumuna göre görüntü netliği sağlar.
 • IP CCTV Kamera, internet üzerinden görüntü iletir.
 • Kablosuz CCTV Kamera, pratik kurulum ve kullanım sunar.

CCTV kamera sistemleri, hayatımızın her alanında kendimizi daha güvende hissetmemizi sağlayan en önemli güvenlik sistemlerinden biridir. CCTV kamera ve diğer ekipmanlar hakkında daha detaylı bilgi almak için satış danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

iPECS ES Data Swichtler

Alakalı Ürünler

IP Haberleşme Sistemleri

Terminaller ve Cihazlar

Çağrı Merkezi Uygulamaları

Sanal Santral ve Bulut Ürünleri