MN İLETİŞİM > Zayıf Akım Sistemleri > Acil Anons Sistemleri

Acil Anons Sistemleri

Acil Anons Sistemleri Nedir?

Acil anons sistemleri, acil durumlarda binada yer alan kişileri ses ile uyararak binaların hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan sistemlerdir. Yönetmelikte de belirtildiği üzere özellikle çok sayıda kişinin bulunduğu binalarda acil anons sistemlerinin kullanılmasının zorunludur.

acil anons sistemleri
carrier

Acil anons sistemleri seslendirme sistemleri ile beraber kullanılmaktadır. Acil durumlar haricinde seslendirme sistemleri ile de gerekli duyurular ya da müzik yayınları yapılabilmektedir.

Zayıf akım sistemlerinden biri olan acil anons ve seslendirme sistemleri; okul, öğrenci yurdu, AVM, süpermarketler, oteller, kongre merkezleri, otogarlar, fabrikalar, hava limanları, kamu binaları, plazalar vb. kapalı ve açık alanlarda kullanılmaktadır. Yangın, deprem, sel, saldırı, terör saldırısı gibi acil durum yaratan olaylarda mekânların hızlı ve güvenli şekilde tahliye edilmesini sağlamaktadır.  Aynı zamanda anons haricinde seslendirme sistemi ile de kişilerin doğru şekilde bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi daha kolay olmaktadır. Örneğin; çıkış kapılarının ne yönde olduğu, toplanma alanına nasıl gidileceği.

Acil Anons Sistemi Yönetmeliği

Acil anons sistemlerinin gerekliliği yönetmelikte de yer almaktadır. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te de acil anons sistemlerinin kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yönetmelik’e göre aşağıdaki binalarda acil anons sistemlerinin kullanılması zorunludur;

 • Binadaki yatak sayısı 200’den fazla olan otel, motel ve yatakhanelerde,
 • Yapı inşaat alanı 5000 m2’den büyük olan veya toplam kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan topluma açık binalarda, alışveriş merkezlerinde, süpermarketlerde, endüstri tesislerinde ve benzeri binalarda,
 • Yapı yüksekliği 51.50 m’yi geçen bütün binalarda.

Yönetmelik’te, bu mekanlardaki acil anons sistemlerinin ses seviyesinin en az 15 dBA üzerinde olması gerektiği de belirtilmektedir.

Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri Kurulumu

Acil anons ve seslendirme sistemlerinin kurulumu Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te yer alan kurallara göre yapılmalıdır. Bu nedenle sistem kurulumu için çalışacağınız firma ve kişilerin güvenilir ve işinin ehli olmasına özen göstermelisiniz. Sistem içerisinde yer alan ekipmanların kalitesi, ekipmanların birbiri ile uyumu, doğru şekilde yerleştirilmesi, en verimli nasıl kullanılacağı gibi ayrıntıları bilmek teknik deneyim ve eğitim gerektirmektedir.

Seslendirme ve acil anons sistemlerinde genellikle şu ekipmanlar yer almaktadır;

 • Bölge kontrol sistemi
 • Acil durum mesaj ünitesi
 • Radyo arka plan müziği kaynağı
 • Alarm matris paneli
 • Hoparlörler (Asma tavan tipi, kabin tipi, kolon tipi, projektör tipi, horn tipi hoparlörler)
 • Arayüz
 • Anons kontrol mikrofonu
 • Volüm kontrol üniteleri
 • Güç amplifikatörleri

Acil anons ve seslendirme sistemleri can ve mal güvenliğini sağlar ancak bina içerisinde çalışan kişilerin de bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. Anonslar hakkında çalışanlara bilgi verilmeli, farklı sesteki anonsların ne anlama geldiği, hangi kapılardan tahliye olunacağı, tahliye anında nasıl hareket edilmesi vb. konular hakkında çalışanlara eğitimler verilmelidir.

aciil anons sistemleri

Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri Fiyatları

Acil anons ve seslendirme sistemleri fiyatları projenin detayı ile belirlenmektedir. Sistem içerisinde yer alması gereken ekipmanların nasıl ve nereye yerleştirileceği, kullanılacak ekipmanın sayısı, alarm için belirlenen mesajların otomatik ya da manuel olması, alarmların iletimi, tercih edilecek ekipmanların modeli ve markası gibi birçok ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntıları belirlemek için de sistemin kurulacağı mekânın önceden incelenmesi ve keşif yapılması zorunludur. Bu keşif ve inceleme sonrasında sizlere alternatifli fiyatlar sunulur. Yönetmelik’te belirlenen şartlara göre kullanılması gereken ekipman sayısı sizlere detaylı olarak anlatılmalıdır. Projenin toplam maliyeti de nihai karar ile belirlenmektedir.

Acil anons ve seslendirme sistemlerinde yer alan ekipmanların kalitesi, sistemi kuran firma ya da kişilerin teknik deneyimleri sizi hem maddi hem manevi koruyacaktır. Ekipmanların iyi kalitede olması ve işinin ehli kişilerin nasıl kullanılacağı hakkında sizi doğru yönlendirmesi ürünlerin ömrünü de uzatacaktır.

Acil anons ve seslendirme sistemleri, ekipmanları hakkında daha detaylı bilgi almak için satış temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

iPECS ES Data Swichtler

Alakalı Ürünler

IP Haberleşme Sistemleri

Terminaller ve Cihazlar

Çağrı Merkezi Uygulamaları

Sanal Santral ve Bulut Ürünleri